Zabawa trwa

Wpisy

 • środa, 23 lutego 2011
  • Niech zabawa trwa!

   Bawić się warto w każdym wieku. Bez względu na płeć, kolor skór i wyznanie. Zabawa zmienia nas w dzieci, pozwala wrócić do czasów beztroski, a jednocześnie daje radość. Rozbudza pozytywne emocje. Zabawa ruchowa pomaga wyzwolić endorfiny przez co daje nam poczucie szczęścia i zadowolenia.

   Zabawa  intelektualna z kolei prowadzi do satysfakcji z rozwiązanego problemu i chęci dalszego rozwoju. Dzięki rozwojowi techniki możemy się bawić nie tylko w to, co sami wymyślimy, ale także korzystać z tego, co ktoś juz stworzył. Książek o zabawach wydrukowano juz sporo. Publikacji o grach również. Pytanie jak, w morzu możliwości wybrać właściwe dla siebie zabawy. W jakie gry grać, aby czas przeznaczony na rozrywkę nie stał się godzinami spędzonymi na poszukiwaniu zajęcia, wymarzonej gry, czy satysfakcjonującej zagadki. Dorosły jest w stanie oceniać, ale czy ma cierpliwość oceniać miliony pozycji? A dziecko? To dorośli najczęściej wpływają na rozrywki wybierane przez dzieci. Należy pamiętać aby rozwijać dziecko wszechstronnie. Zabawy na powietrzu powinny iść w parze z wieczornym czytaniem bajek, wspólnym oglądaniem filmów przyrodniczych i poznawaniem techniki.

   Układanie klocków może  tak samo dobrze wpływać na rozwój, jak zagranie w grę logiczną dla dzieci. Stereotypowe oceny każą nam patrzeć na komputery i telewizję, jako zagrożenie dla rozwoju dzieci. Nic bardziej mylnego. Telewizja, odpowiednio dozowana i omawiana wspólnie z dzieckiem może przyczynić się do zainteresowania tematyką, o jaką do tej pory dziecko nigdy nie zabiegało. Komputer wykorzystywany „z głową” do zaplanowanych atrakcyjnych i sprzyjających rozwojowi czynności nie będzie wrogiem, a wręcz przeciwnie. Gry dla dziewczyn dozowane np. po 20 minut raz w tygodniu mogą stać się fajnym, aktywizującym do innych zabaw, zajęciem. Człowiek powinien w życiu poznawać nowe rzeczy, oceniać je i jeśli to możliwe nauczyć się z nich korzystać w taki sposób, by go rozwijały i motywowały do kolejnych działań. Ucieczka, chowanie głowy w piasek, udawanie, że problemy nie istnieją nie pomaga. Dziecko chowane pod kloszem nie stanie się świadomym siebie, swojej wartości i mocy dorosłym, a przecież chcielibyśmy tacy być, prawda? Dlatego bawmy się! Im częściej, tym lepiej!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Niech zabawa trwa!”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zuzannaimy
   Czas publikacji:
   środa, 23 lutego 2011 00:19